Tea Mushroom: jak dbać?

Kilka lat temu w wielu domach można było spotkać zakontraktowane "stworzenie" w słoju w kuchni podobnej do meduzy. Jest rzeczą oczywistą, że jest mało prawdopodobne, ludzie będą trzymać meduzy w domu, ale tutaj jest to, co „być” żywy zna prawie każdy i nazywają to herbata grzyb, ale czasami można znaleźć nazwę meduzomitset. Mushroom Tea jest przeznaczony do przygotowania pysznego i pożytecznego napoju podobnego do kwasu, który uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Aby skorzystać z maksymalnie grzyba było konieczne, aby wiedzieć, jak dbać o Kombucha, bo jeśli nie prawidłowo dbać może umrzeć.

, nadające właściwości herbaty grzyba

Kombucha jest używana do gaszenia pragnienia i jako środki terapeutyczne i profilaktyczne. To nie jest smno ponieważ napoju meduzomytseta często zalecany do stosowania przez ludzi cierpiących na choroby przewodu pokarmowego, wątroby i pęcherzyka żółciowego. Grzyby do herbaty Idealnie radzą sobie z chorobami nosa i gardła, wysokim ciśnieniem krwi, bezsennością, a nawet niższym poziomem cholesterolu we krwi.

W ramach grzyba picia herbacie jest szeroki zakres witaminy i pierwiastki śladowe minerały, enzymy, kwasy organiczne, fruktozy, glukozy, a nawet smaku. Ze względu na te korzystne właściwości, grzyb herbaciany jest często nazywany "lekarzem domowym".

, co jest niezbędne do życia grzybów herbaty

nie są konieczne do życia i wzrostu w specjalnym płynie Kombucha, jeśli nie umierają, jest całkowicie zbędne, „to”, ze względu na -produkowane przez niegoUzdrawiający napój herbaciany jest uważany za cudowny środek medycyny ludowej. Aby przygotować odżywczy płyn z herbacianego grzyba, potrzebujesz czarnej, słodkiej herbaty. 1 litr wody powinna 10 g czarnej herbaty i 05 filiżanki cukru, co jest niezbędne do fermentacji grzyba i przemiany cukru do alkoholu, który następnie jest przekształcany w użyteczny kwasu octowego.

Herbatę parzoną należy nakładać, schładzać i naprężać przez gazę przed dodaniem do pojemnika na grzyby. Nie używaj zbyt mocnej czarnej herbaty, jak taniny hamuje wzrost grzybów, powodując produkuje mało witaminy C może również spaść cukier śpi w misce z grzybami, jak ziarenka cukru może spalić delikatną meduzomytseta skóry, aw każdym razie nie może wypełnić grzyb wrzącej wody, w przeciwnym razie będzie tylko gotować. Latem roztwór odżywczy dla wzrostu grzyba należy wymieniać dwa razy w tygodniu, a zimą odpowiednio i raz.

nad Kombucha

, aby stworzyć optymalne warunki do życia i wzrostu grzyba to produkt nie tylko wyśmienitą i zdrowy napój, ale rośnie. Gdy grzyb osiągnie 5-6 cm wysokości, można go podzielić na 2 części. Aby to zrobić, po prostu usuń górne warstwy grzyba, a spód ciemnymi nitkami należy usunąć i wyrzucić. Drugą część grzyba można podać krewnym lub przyjaciołom lub przechowywać w lodówce w ciągu roku jako zapasowy grzyb.

Podczas oddzielania grzybka herbacianego należy również umyć słoik, a następnie napełnić go świeżym roztworem herbaty. Pożądane jest od czasu do czasu przemywanie grzybka przegotowaną wodą. Do pracyNapój herbaciany powinien wykorzystywać szklany pojemnik do wystarczającej penetracji światła do medusomycetes i jego pełnej produkcji pożytecznych bakterii, kwasów i witamin. Idealny do trzymania grzybka z herbatą, odpowiedniego trzylitrowego słoika. Grzyb nie może być trzymany pod bezpośrednim słońcem, należy również przykryć pokrywkę. Meduzomycet naprawdę potrzebuje świeżego powietrza, więc najlepiej jest związać gardło gazą z gazy, aby napój nie dostał się do pyłu. Optymalna temperatura do utrzymania grzyba wynosi + 17-25 stopni.

Właściwa pielęgnacja grzybka z herbatą implikuje również jego ochronę przed dymem papierosowym, kontakt z dowolnymi metalami, kurzem, olejkami eterycznymi, a nawet owadami.