Jak gotować jajka fajne?

Wydaje się, że nie ma nic łatwiejszego niż gotowanie jaj. U doświadczonych gospodyni nigdy nie pękają i nie rozprzestrzeniają się podczas gotowania, ale precyzyjnie określony czas pozwala uzyskać dokładnie taki stopień gotowości, jaki był pierwotnie planowany: jajko nie jest zatkane, "w torbie" lub w chłodnym miejscu. Ale przy całej łatwości gotowania jajka są fajne, istnieją pewne subtelności, które lepiej rozważyć podczas gotowania. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy jajka gotowane są na sałatki lub dania, w których są głównym składnikiem - nadziewane jajka i kanapki z jajkami. W takich sytuacjach ważne jest, aby białko nie zostało strawione, a żółtko ma żółty lub pomarańczowy kolor bez szarej płytki.
Jak gotować jajka fajne?
Istnieje kilka sposobów umieszczania jaj w wodzie. Najbardziej praktyczne jest składanie jaj w słonej wodzie. Wyjąć jaja z lodówki, włożyć je na nie szeroką rondelkę, zalać zimną wodą tak, aby całkowicie pokryła zawartość rondla. Dodać sól do połowy łyżki stołowej na pół litra wody. Umieść na średnim ogniu. Gdy woda się zagotuje, trzymaj patelnię przez 6-8 minut, następnie spuść gorącą wodę i zalej jaja zimną wodą z kranu. Mniej niż ta metoda polega na tym, że jaja mogą pozostawać w gorącej wodzie przez długi czas przed gotowaniem, jeśli dużo wody wylewa się lub gotuje dużą liczbę jaj. W rezultacie jest wysoce prawdopodobne, że strawiony produkt się sprawdzi. Dlatego najlepiej jest położyć jajka w już wrzącej i słonej wodzie. W tym przypadku funt wody potrzebuje 3/4 łyżki soli, na którą nakłada się wodęogień, doprowadzić do wrzenia, a następnie jajka są ostrożnie upuszczane na dno patelni za pomocą łyżki. Po 7-8 minutach gotowanie jaj ugotuje się stromo i będzie wyglądać najlepiej, gdy zostaną usunięte z muszli.
Ale daleko od wszystkich hostess podczas gotowania jaj używaj soli. Jest to całkowicie uzasadnione, jeśli jaja wyjmuje się z lodówki na godzinę przed gotowaniem i pozwala im nieco się rozgrzać. Gdy jajka się rozgrzeją, muszą być napełnione wodą o temperaturze pokojowej i zapalić powoli. Jeśli nie pozwolisz im trochę się rozgrzać, istnieje ryzyko, że z powodu gwałtownego spadku temperatury skorupy pęknie, a białko zostanie wylana na rondel. Po ugotowaniu jaj ogień można zwiększyć, a patelnia zajmuje 6-8 minut (w zależności od wielkości jaj i intensywności pożaru).
Wyczerpane jaja należy przez kilka minut napełniać zimną wodą. Jest to konieczne, aby zapewnić, że podczas czyszczenia skorupy można ją łatwo oddzielić od białka.
Prawidłowo ugotowane jajka mogą stać się podstawą wielu potraw na każdy dzień lub dekoracji świątecznego stołu. Jajka faszerowane żółtkiem, majonezem i czosnkiem; nadziewane serem i szynką, grzybami i cebulą, krewetkami i czerwonym lub czarnym kawiorem; wszystkie rodzaje sałatek i kanapek - jajka są wykorzystywane w wielu potrawach, dzięki czemu są smaczne, pożywne i piękne.